Başlamadan önce önemli bir not:

reybex'te, sayfa başına otomatik olarak 35 satır/öğe görüntülenir. Bu, varsayılan olarak e-tablonuzun birden fazla sayfada görüntüleneceği anlamına gelir. Sayfa başına gösterilen öğe sayısını değiştirebilirsiniz. Tablonun altındaki küçük üçgene tıklayın (ekran görüntüsüne bakın) ve size en uygun sayfa başına görüntülenen öğe sayısını seçin.

  1. Sütunları sürükleyip bırakın

Tablolarınızın sütunlarını sürükleyip bırakarak düzenleyebilirsiniz (Ör. Kontaklar [CRM02] ) . Sütun başlığı ile koyu alanda farenin sol düğmesini tıklatın, fare düğmesi basılıyken sütunu istediğiniz konuma sürükleyin ve fare düğmesini bırakın.

2. Sütunları göster / gizle

Sütunları gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

2.1- Sütun başlığının sağındaki aşağı ok işaretine tıklayın

2.2- Sütunlar menü öğesine gidin 

2.3- Sütunları göstermek istiyorsanız onay işaretiyle (tik) işaretleyin veya bir sütunu gizlemek istiyorsanız işareti (tik’i) kaldırın 

 

Önemli: Tablo ayarlarınızı korumak istiyorsanız küçük dişli sağ üst köşesine tıklayın Tablo Ayarları ardından Ayarları Kaydet ’i tıklayın. Ayarlarınız bir sonraki kullanımınızda reybex tarafından uygulanacaktır. 

 

3. Filtreyi ayarla 

Tablo seçimini önceden filtrelemek istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

3.1-Sütun başlığının sağındaki küçük aşağı ok işaretine tıklayın

3.2-Menüdeki Filtre üzerine tıklayın

3.3-Filtre için koşulları seçin. Örneğin M'den R'ye tüm şirketler ve isimler seçilmiştir. Girişinizi onaylamak için Filtre üzerine tıklayın

 Filtreyi sık kullanıyorsanız sol üst köşedeki filtre düğmesine tıklayın ve Filtre Ayarları ardından Filtreyi Kaydet’i tıklayarak kaydedin.

Açılan pencerede filtrenize bir isim verin. Filtre ismini daha sonra değiştirebilirsiniz. İpucu: Bu filtre yalnızca ayarlayan kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Bir sütunda bir filtre ayarlanmışsa, bunu filtre satırındaki sarı kare ile tanırsınız. Filtreyi iptal etmek için kareye tıklayın.

 Uzman İpucu: Tüm filtreleri bir kerede sıfırlamak istiyorsanız, klavyenizdeki F9 tuşuna basın.

4. Verileri kopyala ve yapıştır

Program içindeki bireysel verilerinizi farklı amaçlar ile kullanmak, kopyalayıp yapıştırmak için dışa aktarabilirsiniz (Ör. Excel). 

5. Sütunları biçimlendir

E-tablonuzda aralıkları eşit olmayan sütunlar varsa, aralıkları optimum şekilde ayarlayabilirsiniz. Sağ üstteki Sütunları Ayarla düğmesini tıkladığınızda sütunlarınız eşit aralıklarla ayarlanır.

6. Veri aktarımı 

E-tablolarınızı Excel veya PDF dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.  Sağ üst köşedeki PDF veya Excel dışa aktarma düğmelerini tıkladığınızda e-tablonuz seçmiş olduğunuz dosya biçiminde dışa aktarılır.

Did this answer your question?